Read Ölümsüzlük by Milan Kundera Free Online


Ebook Ölümsüzlük by Milan Kundera read! Book Title: Ölümsüzlük
The author of the book: Milan Kundera
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 36.17 MB
City - Country: No data
Edition: Can Yayınları
Date of issue: October 2015
ISBN: No data
Loaded: 2760 times
Reader ratings: 4.1

Read full description of the books:Milan Kundera'nın Ölümsüzlük adlı romanı, Gülüşün ve Unutuşun Kitabı ve Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği'yle birlikte bir üçlemenin son kitabı olarak da okunabilir, yazarın roman anlayışını doruğuna vardıran tek başına bir eser olarak da.

Ölümsüzlük'ün hem yazarı hem anlatıcısı hem de kahramanı olan Kundera, yedi bölümden oluşan romanında, birbirinden çok ayrı görünen olaylar ve kişileri ustaca birbirine bağlıyor, bir orkestra şefi gibi yönetiyor. Romanın karakterleri bir hareketten, bir oluştan, kendilerini aşan bir kavramdan doğuyor ve yazarın aynasına yansıyorlar.

Kundera aralarında Goethe ve Hemingway'in de bulunduğu karakterleri aracılığıyla, gerçeklik ile görünüş arasındaki çatışma, aşk ve cinsellik çeşitlemeleri ve insanoğlunun ölümsüzlük özlemi üzerine düşünüyor. Ölümsüzlük, edebiyat üzerinde, edebiyatın özü ve olanakları üzerinde olağanüstü bir düşünme serüveni.


Download Ölümsüzlük PDF Ölümsüzlük PDF
Download Ölümsüzlük ERUB Ölümsüzlük PDF
Download Ölümsüzlük DOC Ölümsüzlük PDF
Download Ölümsüzlük TXT Ölümsüzlük PDFRead information about the author

Ebook Ölümsüzlük read Online! Milan Kundera is a Czech and French writer of Czech origin who has lived in exile in France since 1975, where he became a naturalized citizen in 1981. He is best known as the author of The Unbearable Lightness of Being, The Book of Laughter and Forgetting, and The Joke.

Kundera has written in both Czech and French. He revises the French translations of all his books; these therefore are not considered translations but original works.

Due to censorship by the Communist government of Czechoslovakia, his books were banned from his native country, and that remained the case until the downfall of this government in the Velvet Revolution in 1989.


Reviews of the Ölümsüzlük


FREDERICK

Why are you asking for a phone number?

JACOB

Why are you asking for a phone number?

BROOKE

An interesting book that says more than you can fit

FELIX

This book is awesome!

AMELIA

Easy to read, easy to understand!
Add a comment
Download EBOOK Ölümsüzlük by Milan Kundera Online free

PDF: lmszlk.pdf Ölümsüzlük PDF
ERUB: lmszlk.epub Ölümsüzlük ERUB
DOC: lmszlk.doc Ölümsüzlük DOC
TXT: lmszlk.txt Ölümsüzlük TXT